כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

הקצאת מניות כנגד הלוואת בעלים

2/07/2008

אחת הבעיות העיקריות והמהותיות שנתקל משרדנו, הוא ביצוע עסקאות ואף לעיתים פעולות עסקיות פשוטות, מבלי לקחת בחשבון את תוצאות המס הטמונות במהלך זה. אין זה סוד, הבהלה לזהב בקרב אנשי עסקים משכיחה מדעתם את בדיקת תוצאות המס האמורות. אל תטעו - המשמעות מההתעלמות להיבטי המס הכרוכים בעסקה זה, הינה להחטיא את כל העסקה עצמה.

בכדי לסבר לכם את האוזן בדבר שיקולי מס שיש לשקול בטרם ביצוע עסקה זו או אחרת, מצאנו לנכון ליתן לכם דוגמא אשר תמחיש את חשיבות העניין. ניקח לדוגמא מקרה בו החברה מחליטה לגייס הון - בעלי חברות פרטיות מתלבטים לעתים קרובות, כיצד לממן הן את פעילותה השוטפת של החברה שלהם, והן את ההשקעות הדרושות להרחבת הפעילות העסקית שלה. שכן, ישנן אפשרויות רבות לגיוס הון לחברה, למשל נטילת הלוואה מהבנק, מכירת מניות של החברה, מכירת נכס מסוים של החברה (דבר המהווה אירוע מס לחברה) ועוד.

דרך נוספת לגיוס הון היא באמצעות הלוואה בעלים כנגד הקצאת מניות - לצד השיקולים הקיימים בביצוע צעד זה (ההלוואה ניתנת בדרך כלל לחברה לזמן ארוך, פריסת תשלומים נוחה לחברה, ריבית נמוכה אם בכלל, זמן פירעון נוח שלעיתים בכלל אינו קיים ועוד), קיים גם שיקול מס חשוב מעין כמותו – הקצאת מניות כנגד הלוואת בעלים אינה מהווה אירוע מס. המושג "מכירה" מוגדר בסעיף 88 לפקודת מס הכנסה כך:

"מכירה" - "לרבות חליפין, ויתור, הסבה, העברה, הענקה, מתנה, פדיון, וכן כל פעולה או אירוע אחרים שבעקבותם יצא נכס בדרך כל שהיא מרשותו של אדם, והכל בין במישרין ובין בעקיפין, אך למעט הורשה;". מכאן יוצא, כי הקצאת מניות איננה נכללת בהגדרת מכירה (בנוסף לא יצא נכס מרשותו של אדם) ולכן, הקצאת מניות כנגד הלוואות בעלים אינו מהווה אירוע מס.

לא בכדי נאמר "סוף מעשה במחשבה תחילה" - אנו ממליצים לכם להיוועץ עם רואה חשבון או עם עורך דין הבקיא בתחום המיסוי, בטרם אצה דרככם לבצע עסקה מסוימת. שכן, בחינת עסקה בעיניו של עו"ד או רו"ח, בטרם ביצועה, יכולה לחסוך מכם "שותף" נוסף לעסקה.


רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´:  03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´: 04-8526693 פקס: 04-8555976
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל: eli-doron@taxlawyers.co.il

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.