כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

זכות הערעור כנגד רשויות המס הינה "זכות מנהלית"

20/10/2007

אלי דורון, עו"ד - ירון טיקוצקי, עו"ד /  eli-doron@taxlawyers.co.il   
 
סעיף 353 א' לחוק החברות תשנ"ט- 1999 (להלן: " חוק החברות") קובע: 
  
"הוגשה לבית משפט תביעה על ידי חברה או חברת חוץ, אשר אחריות בעלי המניות בה מוגבלת, רשאי בית המשפט, לבקשת הנתבע, להורות כי החברה תיתן ערובה מספקת לתשלום הוצאות הנתבע אם זכה בדין, ורשאי הוא לעכב את ההליכים עד שתינתן הערובה, אלא אם כן סבר כי נסיבות העניין אינן מצדיקות את חיוב החברה או חברת החוץ בערובה או אם החברה הוכיחה כי יש ביכולתה לשלם את הוצאות הנתבע אם יזכה בדין". 
 
נשאלת השאלה, האם הסעיף הנ"ל חל גם כאשר מדובר בערעור על דחיית שומה בענייני מסים? ומה תעשה חברה שאין ביכולתה להפקיד ערבות כמבוקש? האם זה יתכן?!  
  
סוגייה זו נדונה בעמ"ה 578/04, 579/04 מסעוד אברהים נ' פקיד שומה באר שבע (פורסם באתר נבו). פקיד השומה באר שבע ביקש לחייב את המערער בהפקדת ערובה להבטחת תשלום הוצאותיו בערעורים על דחיית השגותיו. פקיד השומה סמך בקשתו זו על הוראת סעיף 353 א' לחוק החברות ועל הנתונים העולים מחומר הראיות, לפיהם אם יידחו הערעורים – ספק רב אם יהיה בידי המערערים לשאת בהוצאות המשיב, אם ייפסקו בפסה"ד. 
  
ביום 11.5.06 דן בית המשפט בבש"א 2117/06 [בע"ש 1553/05], בבקשה זהה במהותה ומצא כי הוראת סעיף 353 א' לחוק החברות אינה מתייחסת ל"תביעה" שעניינה ערעור המוגש ע"י חברה כנגד רשות המס [באותו העניין דובר על ערעור "עוסק" לפי חוק מע"מ]. 
 
דיון והכרעה מפי כב' השופט יוסף אלון: 
  
ברמה המהותית של הדברים, יש להבחין הבחנה של ממש בין תביעה המוגשת ע"י חברה באחת מעילות התביעה "האזרחיות" לבין ערעור המוגש ע"י חברה כנגד שומות מס שהוצאו לה ע"י הרשות. 
 
זכותו של נישום לערער על דחיית השגותיו לרשות המס, מהווה "זכות מנהלית" המוקנית לנישום באשר הוא, וזאת כחלק בלתי נפרד משרשרת הליכי השומה ההשגה והערעור, המהווים יחדיו מקשה אחת. 
  
 
 
והראיה – הגשת הערעור על דחיית ההשגה מעכבת מניה וביה את גביית סכומי המס שבשומה עד לתום בירור הערעור. [כאמור בסעיף 91 לחוק מע"מ]. 
  
הוא הדין בערעור נישום על דחיית השגתו בפני פקיד השומה, כאמור בסעיף 184 לפקודת מס הכנסה. 
  
התניית זכותו של עוסק או נישום – יחיד כחברה – להגשת הערעור על דחיית השגתו על השומה שהוצאה כנגדו ע"י הרשות – כמוה כסיכול זכות הערעור הקנויה לו או למצער - צמצומה ברמה הפוגעת מהותית באותה הזכות. 
  
הוראת ס' 353 א' הנ"ל, מבטאת איזון שאיזן המחוקק בין זכות החברה-התובעת ל"יומה בביהמ"ש", לבין זכותו של הנתבע להבטחת הוצאותיו אם תידחה התביעה. 
   
לעומת זאת, חברה המבקשת לערער כחוק כנגד דחיית השגתה על שומת המס, אותה זכות הערעור אינה מגלמת בתוכה רק את זכותה לגשת לערכאות המשפט, אלא בראש וראשונה את זכותה המובנית עפ"י דין למצות הליכי הבחינה והבירור של השומה שהוצאה כנגדה ע"י הרשות. 
בהקשר דברים זה, התניית זכות הערעור על דחיית ההשגה בהפקדת ערובה, כמוה למעשה כהתניית עצם זכות ההשגה על השומה בהפקדת ערובה, לפיכך בית המשפט דחה את בקשתו של פקיד שומה באר שבע.  
 
דורון טיקוצקי עמי מזרחי עורכי דין ונוטריון הינו משרד העוסק במשפט מסחרי-מיסויי  
 
שאלות לגבי המאמר נא לשלוח למייל:    eli-doron@taxlawyers.co.il

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
הכותבים הינם שותפים במשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי - עורכי דין ונוטריון, המתמחה במשפט מסחרי - מיסויי, עסקאות נדל"ן והשקעות בארץ ובכל רחבי העולם. המשרד החל לפעול בחיפה, וכיום פועל בכל רחבי הארץ באמצעות משרדים ברמת גן ובטבריה. כמו כן למשרדנו סניף ברומניה ושיתופי פעולה בכל אירופה. במשרד כ-40 משפטנים, כולל 7 שותפים, בנוסף לצוות העמיתים, צוות המומחים (רו"ח, יועץ פנסיוני ועוד) והצוות האדמיניסטרטיבי.    רמת גן:  רח' החילזון 12, (בית הקריסטל), 52522   טל': 6127446-03, פקס: 6127449-03    חיפה:  שד' המגינים 58, 33264   טל': 8526693-04, פקס: 8555976-04 טבריה:  רח' הירדן 100א' ת.ד. 1902, 14200   טל': 6717201-04, פקס: 6717203-04     http://www.adviser.co.il     לשאלות, ייעוץ או פגישה נא כתבו ל:     eli-doron@taxlawyers.co.il   (  עו"ד מס הכנסה עו"ד  ,  עו"ד מע"מ עו"ד  ,  עו"ד חקירות מס הכנסה עו"ד  ,  עורך דין  )

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.