כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
מיסוי

חובת הדיווח על תכנוני מס בישראל

21/12/2007

אלי דורון, עו"ד – ירון טיקוצקי, עו"ד (ורו"ח) /    eli-doron@taxlawyers.co.il  
 
ביום 1.1.07 נכנסו לתוקפן תקנות מס הכנסה (תכנון מס החייב בדיווח) (הוראת שעה), התשכ"ז - 2006 (להלן: "התקנות"). תקנות אלו מונות רשימה סגורה של 13 תכנוני מס, עסקאות החייבות בדיווח, היות ולגביהם קיימים ספקות בעיני מחוקק המשנה שעסקינן בתכנון מס אגרסיבי או מלאכותי. 
 
בשולי הדברים יוער, כי ברשות המיסים ציינו שהתקנות נועדו לשם שקיפות דיווח הנישומים והם אינם מהווים הצהרה של הרשות, כי תכנון המס אינו לגיטימי, אלא נועדו בסה"כ לאפשר לפקיד השומה ולמנהל מע"מ נגישות ובדיקה קלה של העסקה.
בהתאם להוראות סעיף 131 לפקודת מס הכנסה ותקנות מס הכנסה (פטור מהגשת דין וחשבון), התשמ"ח – 1988 (להלן: "הפקודה"), קיימת כיום חובת דיווח מלאה לרשויות המס של כל אדם וחברה שיש להם זכות בחבר בני אדם תושב חוץ, למעט בחברה שניירות הערך שלה נסחרים בבורסה. סעיף 131 (ב1) לפקודה קובע כי בדו"ח שנתי שמגיש נישום תפורט כל פעולה שנקבעה בתקנות כתכנון מס מחייב. 
החלטה על הקמת חברה במדינה שמעבר לים מחייבת מחשבה תחילה, בין היתר לעניין חבויות המס השונות המוטלות הן על החברה והן על בעלי מניותיה וכן על אופן הדיווח לרשויות אלה, הכול על מנת לנסות ולמקסם את רווחי החברה ובעלי מניותיה. 
בהתאם להוראות סעיף 131 לפקודת מס ההכנסה ותקנות מס ההכנסה (פטור מהגשת דין וחשבון), הנישום מחויב לדווח באופן מלא לרשויות מס ההכנסה על כל חברה או אדם שיש להם הכנסה "מנכס חוץ" ובכלל זה מקרקעין או מיטלטלין או זכות או טובת הנאה וכיו"ב. מכאן שיזם ישראלי המקים חברה זרה ברומניה, חייב בדיווח לרשויות המס לגבי החברות הזרות בהן הוא מחזיק. רשויות המס יהיו רשאיות לבקש את דו"חות החברה.
ב - 1.1.07 נכנסו לתוקפן תקנות מס הכנסה (תכנון מס החייב בדיווח) (הוראת שעה), התשכ"ז - 2006 (להלן: "התקנות") התקנות מונות רשימה של תכנוני מס החייבים בדיווח. 
כך למשל, סעיף 2(10) לתקנות קובע, כי עסקאות במדינות החתומות על אמנה למניעת כפל מס עם ישראל, תשמשנה מטרה לדיווח כתכנון מס בהתקיים התנאים הבאים:
1. רכישה או החזקה של 25% מאמצעי השליטה בחברה תושבת מדינה החתומה על אמנה למניעת כפל מס עם ישראל, אשר מרבית נכסיה בישראל או שמרבית הכנסותיה נובעות משימוש בנכסיה בישראל. 
2. קבלת תקבולים, במישרין או בעקיפין, בכסף או בשווה כסף, בשווי כולל של 1 מיליון שקלים חדשים לפחות בשנת מס, בידי בעל מניות מהותי מאת חברה תושבת מדינה החתומה על אמנה למניעת כפל מס עם ישראל, שמרבית נכסיה בישראל, או שמרבית הכנסותיה נובעות משימוש בנכסי החברה בישראל.
סעיף 2(9) לתקנות קובע, כי עסקאות במדינות שאינן חתומות על אמנה למניעת כפל מס עם ישראל, תשמשנה מעתה מטרה לדיווח כתכנון מס. לפיכך, רכישה או אחזקה של 25% מאמצעי השליטה בחברה תושבת מדינה שאינה חתומה על אמנה למניעת כפל מס עם ישראל, חייבת בדיווח לרשויות המס הישראליות, זאת במידה והמס שהוטל בפועל על הכנסתה של החברה באותה מדינה נמוך מ - 20%.
אי דיווח מקום בו הנישום חייב בדיווח יגרור מספר סנקציות:
1. הסמכות להטיל קנס מנהלי בסך 500 ₪ לחודש על נישום שלא דיווח במועד על תכנון המס החייב בדיווח בדו"ח השנתי {סעיף 188(א1)}.
2. הטלת "קנס גירעון" בשיעור של 30% מסכום תכנון המס, כאשר בוצע תכנון מס החייב בדיווח, ולאחר מכן, לאחר סיום כל ההליכים לרבות ההליכים בבית המשפט, הסתבר כי אותו תכנון מס מהווה עסקה מלאכותית {סעיף 191(ג1}.
3. הסמכות לפתוח בהליך פלילי כנגד נישום שלא כלל תכנון מס החייב בדיווח. העבירה הפלילית מוגדרת כטכנית ולא מהותית {סעיף 216(8)} והעונש המרבי עליה הוא עד שנה מאסר או קנס של עד כ - 26,000 ₪ או שניהם. 
 
הכותבים הנם ממשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי - עורכי דין ונוטריון, המתמחה במשפט מסחרי - מיסויי, עסקאות נדל"ן והשקעות בארץ ובעולם.
לשאלות או ייעוץ בנושא אנא פנה במייל:  eli-doron@taxlawyers.co.il  
או בטל' (חיפה): 04-8526693  או בטל' (ת"א): 03-6127446

מקור המאמר:  Reader - מאגר המאמרים הישראלי

פרטים אודות מחבר המאמר:
הכותבים הינם שותפים במשרד דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי - עורכי דין ונוטריון, המתמחה במשפט מסחרי - מיסויי, עסקאות נדל"ן והשקעות בארץ ובכל רחבי העולם. המשרד החל לפעול בחיפה, וכיום פועל בכל רחבי הארץ באמצעות משרדים ברמת גן ובטבריה. כמו כן למשרדנו סניף ברומניה ושיתופי פעולה בכל אירופה. במשרד כ-40 משפטנים, כולל 7 שותפים, בנוסף לצוות העמיתים, צוות המומחים (רו"ח, יועץ פנסיוני ועוד) והצוות האדמיניסטרטיבי.    רמת גן:  רח' החילזון 12, (בית הקריסטל), 52522   טל': 6127446-03, פקס: 6127449-03    חיפה:  שד' המגינים 58, 33264   טל': 8526693-04, פקס: 8555976-04    טבריה:  רח' הירדן 100א' ת.ד. 1902, 14200   טל': 6717201-04, פקס: 6717203-04 http://www.adviser.co.il     לשאלות, ייעוץ או פגישה נא כתבו ל:     eli-doron@taxlawyers.co.il   (  עו"ד מס הכנסה עו"ד  ,  עו"ד מע"מ עו"ד  ,  עו"ד חקירות מס הכנסה עו"ד  ,  עורך דין  )

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.