כלכלה, עסקים- פורטל אקונומיסט
 
 
 
 
 
 
יזמות, ניהול עסקים

בלש פרטי בעסק שלך!

עדי פלאוט, מנכ"ל קומליין יעוץ עסקי

אחד מהתפקידים של בעל עסק הוא "בלש חוקר", שצריך לאתר את המקור האמיתי לבעיות שונות בעסק שלו, כדי שניתן יהיה לטפל בהן בהצלחה
16/09/2008

אחד מהתפקידים של בעל עסק הוא "בלש חוקר", שצריך לאתר את המקור האמיתי לבעיות שונות בעסק שלו, כדי שניתן יהיה לטפל בהן בהצלחה.

זה לא שאנשי עסקים לא יודעים מה לא בסדר בעסק שלהם. הם יודעים היטב אם המכירות בירידה או אם אי אפשר לגייס עובדים טובים וכו'. אבל כאשר הבעיה לא נפתרת אפשר לומר בוודאות שהם לא הצליחו לשים את האצבע על מה שגרם לבעיה מלכתחילה. אחד התפקידים העיקריים של יועץ הוא לעזור לבעל העסק לראות את הדברים קצת אחרת, מבחוץ.

בעל רשת פנה אלינו אחרי שהבחין שאחד הסניפים מוכר בהרבה פחות מיתר חנויות הרשת ושאפילו ברמה הנמוכה הזאת חלה ירידה נוספת. הוא ראה היטב את התסמינים אבל לא ראה בבהירות מה הגורם האמיתי לבעיה, ולכן התייעץ אתנו.

הראיתי לו נתונים מסוימים לגבי איתור "נקודות חריגה" – כל אותם הדברים שלא נראים הגיוניים או לא מתאימים למה שצריך להיות באופן אידיאלי  – והכשרתי אותו איך לבצע בעצמו חקירה מדוקדקת במיוחד. התרגיל המסכם בהכשרה של בעל העסק, היה לבצע את החקירה כדי למצוא את הסיבה האמיתית, שאם תטופל, תביא להתאוששות של העסק והסטטיסטיקות.

בעל העסק החליט שחסרים לו נתונים וששווה לו לשהות שבוע בשטח החנות. כך הוא עשה וחזר עם ממצאים מאוד מעניינים, שאפשר לעבוד איתם.

וזה מה שגילה.

ובכן, זה לא היה "המיתון" או "העונה" או אפילו "המיקום של החנות" וכל הסיבות למראית עין האחרות. נקודת החריגה העיקרית הייתה הבדלים מהותיים בתפקוד של שני אנשי המכירות שהיו בחנות.

איש מכירות אחד, שמכר ברמה הטובה ביותר מבין השניים, השתמש בשעות העבודה שלו גם לעשיית דברים אחרים שאינם בהכרח קשורים לפעילות החברה, והוא גם ממש הפריע לאיש המכירות השני בעבודתו.

איש המכירות השני מכר בהרבה פחות, ולכאורה נראה הרבה פחות יעיל מאיש המכירות הראשון. אבל בבדיקה מדוקדקת נמצא שאיש המכירות השני היה זקוק להכשרה מדויקת ויעילה דווקא על המוצרים של המתחרים (כך יוכל לתת תשובות מלאות לשביעות רצונם של הלקוחות הפוטנציאלים). נדרשה גם הכשרה באומנות המכירה שתשפר את יכולות המכירה שלו.

בעל העסק כתב תכנית לטיפול, שעברה את אישורו של היועץ. ביחס לאיש המכירות הראשון, איש המכירות השני היה בעל נכונות ויכולת והגיע לחנות לשם עבודה ממש. לכן ההחלטה שהתקבלה היתה לשמור עליו ולהשקיע בו בהדרכה שתביא לתוצאות. בנוסף, נדרשו מספר שינויים בתצוגת המוצרים שיגרמו להתאמה טובה יותר לרובו של קהל לקוחות שכן נכנס לחנות.

מכאן אפשר היה להתקדם לעבר תכנית תיקון, אבל אחרי תמונה מקיפה שכזאת השלב המתקן כבר היה ממש קל לעשייה. והתוצאות?

מייד לאחר התיקון, במשך 5 חודשים החנות היתה בשפע. כלומר, בכל חודש, הייתה עלייה יפה ונראית לעין במכירות. גרף המכירות עלה פשוט בצורה תלולה – מה שלא קרה במשך 6 חודשים קודם לפעולת החקירה, איתור הסיבה להתדרדרות והטיפול.

לסיכום, הטיפ הוא זה: אם אתה נתקל בבעיה, והגעת למסקנה שאתה יודע את הסיבה, יש דרך לבדוק האם זו הסיבה האמיתית על ידי שתי שאלות פשוטות:

(א) האם על ידי טיפול בעניין הסטטיסטיקות מתאוששות?

(ב) האם אני יכול לטפל בכך באמצעים הזמינים לי כעת?

אם אחת מהשאלות נענתה בשלילה – זוהי לא הסיבה האמיתית, אלא סיבה מוטעית. דע כיצד לאתר את הבעיה האמיתית ולא את הבעיה לכאורה. אל תסתמך על דעות ושמועות של העובדים בתור מקור לנתונים – לך והתבונן בעצמך. מה הנהלים? האם פועלים לפיהם? האם העובדים באמת נאמנים?

ברגע שתעלה על הנקודות שאינן הגיוניות ולא צריכות להיות – אתה תראה שממש קל למצוא פתרונות שעובדים היטב.

עדי פלאוט, יועץ עסקי ומנכ"ל קומליין יעוץ עסקי

ניתן למצוא טיפים ומאמרים נוספים באתר  www.expertinfo.co.il

הדפסשלח לחברהוסף תגובה  הדלק בהZרקור
לכתבות נוספות
פיתוח אפליקציות ויישומן הכלכלי
כיצד ייעוץ עסקי יכול לשפר את העסק שלך?
פרסום מבוסס תוצאות – לידים
אלי שביט – איך לא להיפגע ממחנק האשראי?, 25/03/2012
יחסי ציבור: תנו לנו לעזור לכם!, 23/03/2012
אלי שביט: "יזמים אמיתיים גורמים לדברים להתרחש", 4/03/2012
אלי שביט: הצלחה בעסקים? הכדור בידיים שלך!, 4/03/2012
תוכנית עסקית בעידן הגלובליזציה, 28/02/2012
מה עומד מאחורי קרן העיזבונות של המדינה, 28/02/2012
למה כל כך קשה למצוא בית דפוס מעולה?, 27/02/2012
Next Page  [6-10]...[21-23]

אודות אקונומיסט

חדשות כלכלה

פורומים כלכלה

מאמרים כלכלה

לינקים נבחרים

מי אנחנו

כלכלה

הנהלת חשבונות

כלכלת משפחה

לימודי שוק ההון

חברי המערכת

שוק ההון

שירותי מחשוב

כלכלה

מחשבונים

פרסמו אצלנו

נדל"ן

דיני מקרקעין

שוק ההון

מידע פיננסי

תקנון האתר

פרסום ומדיה

משכנתא

פנסיה

רוטנברג עו"ד גירושין 

צור קשר

ספורט ובריאות

פנסיה

יזמות

עסקים קטנים

RSS

טכנולוגיה

ייעוץ מס

משכנתאות

פורקס

       
       

חדשות כלכלה, עסקים , שוק ההון, משכנתא אקונומיסט.

דרונט בניית אתרים
© כל הזכויות שמורות לפורטל כלכלה, עסקים אקונומיסט בע"מ.